Balıkçılık Jigs

Balıkçılık Jigs resmi

Metal alaşımlı platin ve bir kancadan oluşan balıkçılık aparatları bir çeşit balıkçılık cazibesidir ve günümüzde en hafif yemlerdendir, özellikle de hafif bulanıktan berraklığa kadar su berraklığında. Çoğu zaman kanca, balık çekmek için yumuşak ve renkli bir vücutla kaplanır.

Balıkçı tekneleri hem tatlı suda hem de tuzlu suda kullanılabilir, tek fark kullanılan ağırlıktır ve balıkçı teknelerinin suya batırılması için gereken ağırlıktan emin olmak önemlidir. Genel bir kural olarak, eğer mümkünse en hafif jig ağırlığını benimseyin, çünkü en hafif balıkçılık jiginin altını ve temas ettiği örtüyü hissetmenizi sağlar. Berrak suda, 1/8 ons ile 1/4 ons arasında değişen daha hafif ağırlıklar, daha etkili olması için hafif bir çizgi ile birleştirilmelidir ve ayrıca eğirme takımları da gereklidir. Sert veya derin sular için, daha yoğun bir örtü ve daha 3/8 ila 5/8 ons arasında daha ağır jiglere ihtiyaç duyar ve ağır hatlı sert yem ile mücadele için avlanır. Rüzgarlı günlerde, grevleri tespit etmek için jig ile teması korumak zordur; oysa çizginize bir yay atarsanız ve daha ağır bir balık avına giderseniz sorun olmaz.

Balıkçı tekneleri herhangi bir su derinliğinde çalışabilir, ancak genel olarak, balık ne kadar derinse, jig de o kadar ağır olur. Suyun 180 feet'e kadar çıkarsa tabana ulaşması 8 ons ağırlık alır. Bu yüzden büyük balıkları yakalamak istiyorsanız, 7/0 veya 8/0 kancalı bir aptalın olasılığı daha yüksektir.

Tungsten Avantajı
Kurşun, olta balıkçılığını her zamanki gibi yapmak için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir, ancak kurşun kirliliği ve çevre dostu malzemelerin ortaya çıkması, olta balıkçılılarının yalnızca bir toprağı korumak için ikinci malzemeleri benimsemesini sağlar. Tuzlu balık avlama ve çevre korumada çok önemli olan korozyon koruma özelliğine sahip Tungsten bazlı alaşım, pek çok avcı tarafından daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yoğunluğu 16,5 ila 18,5 arasında olan tungsten bazlı alaşım, daha düşük hacimlerde daha fazla ağırlık almak mümkün olduğu için, tuzlu suda veya derin suda daha fazla ağırlığa ihtiyaç duyulması durumunda etkili olacaktır.